cPanel در مقابل Plesk – شبکه VPS9

cPanel و Plesk دو نمونه از کنترل پنل های میزبانی وب هستند که توسط بسیاری از ارائه دهندگان هاست استفاده می شود. در حال حاضر cPanel فقط برای استفاده در سیستم‌عامل‌های لینوکس در دسترس است، اما از سال 2008 که cPanel مجموعه cPanel/WHM 2008 خود را برای ویندوز 2008 منتشر کرد، این تغییر تغییر خواهد کرد. Plesk مدتی است که هم برای ویندوز و هم برای لینوکس در دسترس است.

پانل دریایی

cPanel به دلیل زمان بارگذاری سریع آن به عنوان کنترل پنل ترجیحی برای سیستم عامل های لینوکس در نظر گرفته می شود زیرا این سیستم اساساً مبتنی بر اسکریپت های Perl است، به این معنی که در بیشتر مواقع به دسترسی به پایگاه داده نیاز ندارد. سی پنل دارای قابلیت های بیشتری نسبت به مواردی است که در پلسک گنجانده شده است، این قابلیت ها این است که سی پنل اطلاعات بیشتری در سمت سرور به کاربر نهایی می دهد که ممکن است گهگاه نیاز به دسترسی به آنها داشته باشد که در برخی موارد می تواند بسیار مهم باشد. cPanel همچنین قادر به مرتب‌سازی افزونه‌ها است، نمونه‌هایی از جمله «Fantastico» و «RVSkins» – این قابلیت افزودنی به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا توابع و برنامه‌های سفارشی خود را برای استفاده در cPanel ایجاد کنند.

cPanel میزبانی فروش بهتری نسبت به Plesk ارائه می دهد. این به این دلیل است که سی پنل دارای یک کنترل پنل مخصوص به نام مدیریت میزبان وب (به اختصار WHM) است که به طور خاص برای فروش مجدد خدمات میزبانی وب طراحی شده است. Plesk تنها یک کنترل پنل است و راه اندازی حساب نمایندگی فروش را بسیار دشوار می کند.

سی پنل همچنین با یکپارچه سازی ماژول مهاجرت سایت، انتقال اکانت هاست شما به ارائه دهنده هاست سی پنل دیگر را آسان کرده است. این به افراد اجازه می دهد تا تمام سایت ها و تنظیمات خود را بدون از دست دادن داده ها انتقال دهند. این چیزی است که سی پنل را از بقیه متمایز می کند زیرا این چیزی است که اکثر کنترل پنل ها فاقد آن هستند.

پلسک

پلسک یک کنترل پنل متقابل پلتفرم است که در هر دو نسخه ویندوز و لینوکس موجود است. این به عنوان کنترل پنل ترجیحی در صنعت میزبانی ویندوز دیده می شود زیرا نزدیکترین رقیب آن، HostingController، به طور قابل توجهی غیرقابل اعتماد است و به Plesk کمک کرده است تا در صنعت کنترل پنل پیشرفت زیادی داشته باشد. Plesk یک سیستم عامل نسبتا بسته است که به این معنی است که برای توسعه دهندگان باز نیست تا افزونه های خود را ایجاد کنند، با این حال، دارای ادغام برای بسیاری از برنامه های دیگر در زمینه های مختلف مانند اجازه به مشتریان برای استفاده از SmarterMail در نسخه ویندوز است. توانایی پلسک برای اجازه.

پلسک به عنوان یک کنترل پنل متقابل پلتفرم نسبت به cPanel برتری دارد، به این معنی که شرکت ها می توانند کنترل پنل یکسانی را روی هر دو پنل اجرا کنند، به این معنی که حداقل آموزش برای تکنسین ها لازم است زیرا آنها فقط به یک کنترل نیاز دارند. عملیات پنل کامل است – این می تواند باعث صرفه جویی شود. یک تجارت هم زمان و هم پول با این حال، از نظر امنیتی، پلسک برای ویندوز به خوبی همتای لینوکس یا رقیب خود نیست. چندین حفره در نرم افزار Plesk پیدا شده است که به هکرها اجازه می دهد کنترل سرورهای ویندوز را از طریق کنترل پنل Plesk در دست بگیرند و به هکر اجازه می دهد حتی پس از تغییر رمز عبور مدیر سرور، دسترسی دوم را به دست آورد.

نتیجه اگر به دنبال یک کنترل پنل هستید که برای همه مناسب است، با Plesk بروید – این کار می تواند در زمان و هزینه شما به عنوان یک تجارت صرفه جویی کند و آنچه را که یاد می گیرید می تواند در هر دو سیستم اعمال شود. با این حال، اگر ترجیح می دهید با رهبر بازار همراه شوید و مایلید مدتی را صرف مطالعه هر دو گزینه (cPanel برای لینوکس، Plesk برای ویندوز) کنید، همانطور که با cPanel می توانید آن را با آن محیط تطبیق دهید. می توانید ایجاد و سفارشی سازی کنید. بیشتر که در آن شما می خواهید مشتریان شما وب سایت های خود را کنترل کنند.